top of page
  • Szerző képebeavatasialmok

Koronavírus a Ji Csing tükrében

Az utóbbi időszakban szinte csak a vírusról lehet hallani. Nekem is át kellett esnem egy jó két napos pánikhangulaton, hogy végre tiszta fejjel kezeljem a dolgot. Most hétvégén úgy döntöttem, átlépem a félelmeimet, és megvizsgálom a kérdést közelebbről. Ahogy egy korábbi bejegyzésemben írtam, az év eleje óta a taoizmussal ismerkedem, és még mindig úgy érzem, legalább 10 évnek kell eltelnie ahhoz, hogy egyáltalán az alapokat megértsem, annyira komplex és összetett dologról van szó. Logikusnak tűnt, hogy mivel a vírus kínai eredetű, a közel 5000 éves kínai tudományhoz forduljak. Úgy gondoltam, hogy a jelenlegi tudásszintemen végzek egy intuitív kutatást, és hasonlóan, mint ahogy más fórumokon olvasni lehet, megszemélyesítettem és megszólítottam a koronavírust.

Aki még nem olvasta a Változások könyvéről szóló bejegyzésemet, annak javaslom, hogy most olvassa el, hogy könnyebben érthető legyen a következő gondolatmenet. A kérdésem a következő volt:

„Milyen céllal jelentél meg az életünkben, koronavírus?”

A következő elmélkedés semmilyen szinten nem tekinthető tudományosan megalapozottnak, inkább egy gondolatkísérletnek nevezném, ami teljes mértékben intuitív alapú. Helyenként idézek a könyvből, aki szeretne, utánaolvashat az eredeti forrásnak, a jicsing.hu oldalon fent van a teljes szöveg. Örömmel veszek minden hozzászólást és észrevételt.

A dobott hexagram a következő lett:

䷷ 旅 Lü (56) A vándor

Felül a Kapaszkodó, a tűz, alul a Nyugvás, a hegy.


„A vándor osztályrésze az idegenség és az állandó elválás... A vándornak

nincs állandó lakóhelye, otthona az utca.

Ezért különösen ügyelnie kell arra, hogy belül szilárd és egyenes maradjon, s csak a jó helyeken táborozzon le, és csak jó emberekkel érintkezzen. Ekkor sorsa üdvösen fog alakulni, s háborítatlanul róhatja tovább az útját.”


Mivel konkrétan a vírust kérdeztem meg, a választ is az ő szempontjából kell értelmezni. Így a vírus maga a vándor, mely az utcán él, és érintkezés útján terjed. Fontos számára, hogy csak a jó emberekkel találkozzon (akik viszik tovább), és akkor akadálytalanul tud haladni, terjeszkedni. Tovább olvasva az írást, még érdekesebb mondatokkal lehet találkozni:


„Tűz a hegyen, ez a vándor képe… Amikor a hegyen leég a fű, az fényesen világít. A tűz azonban nem marad meg egy helyen, hanem

új táplálék után nézve állandóan továbbvándorol.

Csak egy gyorsan átfutó jelenségről van szó.”


Ismét erős utalást láthatunk a terjedésre, mely egy vírus esetében könnyen párhuzamba állítható a tűz képével, ami folyamatosan új éghető anyagot keres, különben kialszik.


Két változó vonal jött ki.

Kilences a harmadik helyen:


„Leég a vándor fogadója. Elveszíti ifjú szolgálója állhatatosságát. Veszély.

Egy erőszakos idegenről van szó,

aki nem tud viselkedni.”


Hatos az ötödik helyen:


„Gyakran adódnak olyan körülmények, amelyek az embert arra ösztönzik, hogy idegenben próbáljon meg otthonra találni. Ha tudja hogyan kezelje az ilyen helyzetet, és hogyan kell magát a helyes módon bevezetnie, akkor szert tehet egy baráti körre, s még

idegenben is képes lehet kialakítani a maga tevékenységi körét.”

Másképp megfogalmazva, a vírus célja, hogy terjedjen, és lehetőség szerint határokon átlépve minél több helyszínen kialakítsa a maga tevékenységi körét.


A jövőre vonatkozóan a változó vonalaknak köszönhetően átalakul:

䷋ 否 Pi (12) A pangás

Felül a Teremtő, az ég, alul a Befogadó, a föld.


„Ez a pangás és hanyatlás időszaka. A jel a hetedik hónaphoz (augusztus-szeptember a kínai naptár szerint) rendelhető hozzá… A magasan lévő és az alacsony elveszti a kapcsolatot egymással,

a földön zűrzavar és rendezetlenség uralkodik el…

Az alacsony rendű emberek gyarapodnak, a nemes jelleműek fogyatkoznak. A nemes embernek azonban nem szabad engednie, hogy mindez megzavarja őt életelveiben… Ha az ember kihúzza a pántlikafüvet, jön vele az egész pázsit... Az állhatatosság üdvözít, ha ugyanis az ember megérti, hogy amikor nincs többé lehetősége hatást kifejteni, akkor

a kellő időben vissza kell húzódni,

ezzel megkíméli magát a szégyenben maradástól, és magasabb értelemben sikert arat.”


Ez az én olvasatomban a jövőre nézve a karantént írja le, mely az egyetlen biztonságos megoldás a kialakult helyzetben. Különösen aggasztó, hogy a jel egy évszakra is utal, az őszre, mely még nagyon messze van, ez alapján hosszabb időre kell berendezkednünk...


Az egész mögött magjelként, vagyis a folyamatot mozgató okként ez a jel látható:

䷛ 大過 Ta Kuo (28) A nagy túlsúlya

Fent a Derűs, a tó, lent a Szelíd, a szél.


„A jel egy olyan gerendát ábrázol, amely a közepén vastag és nehéz, a két végén azonban túlságosan gyenge. Az ilyen állapot nem lehet tartós. Meg kell változtatni, túl kell jutni rajta, ellenkező esetben baj fenyeget…

Rendkívüli időszakról és helyzetről van szó,

ahol a felülkerekedéshez éppen ezért rendkívüli intézkedések szükségesek. Ezért az embernek azonnal cselekednie kell… Erőszakos intézkedésekkel persze semmit sem lehet elérni. Az embernek a problémát a helyzet értelmébe történő szelíd behatolással kell megoldania s ez esetben sikerülni fog az átmenet más körülmények közé… Az ilyen kivételes időszakban tanúsítható helyes magatartás az egyes összetevő jelek világítják meg. A Szun képe a fa, amely akkor is szilárdan áll, amikor magányos, a Tuj (tó) tulajdonsága pedig a derű, amely rettenthetetlen marad akkor is, amikor le kell mondania a világról.”


Mindezt összegezve egy érdekes választ kapunk a feltett kérdésre („Milyen céllal jelentél meg az életünkben, koronavírus?"). A válasz valójában az, amit jelenleg az emberiség megoldásként értelmez. Az egyetlen, melyet az ember hosszú fejlődése során válaszreakcióként ki tudott alakítani, hogy izolálja a betegeket és karantént rendel el. Valójában azonban, ha egy kicsit jobban megvizsgáljuk a helyzetet, és merünk az intuíció területén ennek a gondolatkísérletnek a végén olyan feltételezésből kiindulni, hogy minden okkal történik körülöttünk, az a végső konklúzió vonható le, hogy a vírus megjelenése és terjedése épp azért van, hogy a nemes embert próbára tegye.

Itt az ideje megélni, hogy a szociális emberi lény mit tud kezdeni azzal a helyzettel, ha nem találkozhat mással, és megszokott életvitelét nem tudja folytatni bizonytalan ideig. Még érdekesebb a helyzet, ha behozzuk a technika adta eszközök által kívánt lehetőségeket, vajon az online tér tudja-e helyettesíteni ezt a szociális szükségletet? A következő időszak történelmi fordulópont lesz az emberiség számára, a magam részéről úgy érzem, hogy

nem fogjuk már visszakapni teljes mértékben a megszokott életünket.

Egy dologban reménykedem, hogy mikor ismét találkozhatunk szeretteinkkel, az együtt töltött időt sokkal jobban meg fogjuk becsülni. A változás elindult, és kiszámíthatatlanok a következmények. A vírus ezt a változást hozta el nekünk, és hogy komolyan vegyük, sajnos vélhetően még tízezrek (és akkor még nagyon jól jártunk) fognak áldozatul esni.

Vigyázzatok magatokra és használjátok ki kreatívan ezt a rendkívüli időszakot!

1 155 megtekintés

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Rezonancia

Comments


bottom of page